Engin K. Demir

Engin K. Demir

Bir Modernetik Olarak Hobi

İster istemez de merak ediyorum, orta dünyada yaşayan insanların bulmuş oldukları bu azıcık zamanlarını nasıl değerlendirmeli ya da değerlendirmeli mi?


Modern Dünyada Kadın Olmak

Ben bile işe giderken yolda, karşımda, yanımda egemen kadınları görüyorum. Henüz amazonlaşmadılar ama yakındır. Henüz anaçlıklarını kaybetmediler ama o da yakındır.


Hayat Boşluk Kabul Etmez

Tüm güzel işlerin basitlikte saklı olduğunu biliyorum. Satırlarca anlatılmaya çalışan bir olayı anlamak için bazen bir iki kelime yeter de artar bile. Bununla övünç duyuyor ama etraf açısından göze çarpan bir şeyler olmuyor.


İnsan Yaşadığı Yerin Çocuğudur

Zamanla etkilendiğimiz kişinin tahakkümü altına girer ve onun sözü bizim söz olur. Hayatı hayatımız, aşkı aşkımız olduğu gibi bakmışız onun için ölüme atılmışız. Kendimizi ve yaşadığımız toplumu seçtiğimiz örnek kişiliğe göre dizayn eder ya da oluştururuz


Hakan: Muhafız / Fantastik Bir Macera Peşinde

İstanbul’dan beklediğim güzel sahneleri İstanbul’un kızlarından ve hayatlarında görmekteyiz. Bir kokteylde sahne alan güzel bir kıza eşlik eden kahramanımız izleyicilere eşsiz görüntüler sunmakta.


Sürüklenen Hayatlar

En çok konuşulması gereken kitap için en az konuşacağım; çünkü okuduğum bu kitap bir baba olarak beni çok yaraladı, bir insan olarak beni çok üzdü. Ne diyebilirim ki? Söylenen son sözü Zeze zaten söyledi.


Hazine Olan Çöplük, Kitaplar

Bizim çocukluk dönemimiz her şeye rağmen şanslı bir dönemdi, kitaplarımız yoktu ama öğretmenlerimizin mesleğini kutsal görürdük.


İnsan Ne Zaman Canavar Olur?

Düşünecek çok zamanı yoktu. Kaybedeceği şeyler gözünde büyüdü, büyüdü, büyüdü ve korku tüm benliğini kaplayınca ilk canı aldı. Amacı sadece durdurmaktı, öldürmek değildi. Ama artık öldürmüştü, artık katil olmuştu.


Yapay Zeka: Felaketin Başlangıcı

YZ bağımsız bir şekilde sohbet etmeyi başardı; tıp dünyasında nano ve robotik teknoloji ile çığır açıldı. Bu işin sonu filmlerde anlatıldığı gibi olmayabilir ama insanlığın iyi yönde değişmeyeceği umudunu da vermediği kesin.


Hayat Tekrar Etmekle Başlar

Benim gibiler pek çok şeyden şikayet eder ve eski günlerin çok daha güzel olduğunu söyleyip değişimden rahatsız olurlar. Bir kadının sigara içmesinden, erkeklerin arasında rahat tavırları gibi hâkir gördüğümüz davranışları sertçe eleştiririz.


Bir Hicrandır Yaşadığım

Evet, kendilerine göre kimilerinde hâlâ tavır ve davranışlarında bir nezaket hissediliyor ama hepsi bu. Eskiye göre daha rahat giyiniyorlar. Eskiye göre daha az kumaşla örtünüyorlar. Eskiye göre özgüvenleri daha fazla.


Evet, Sosyal Medya bir hastalıktır!

Sosyal medya bize bunu yaptı. Bizleri sönük birer bireyden efendi birey hâline getirdi. Sosyal Medya efendilerden geçilmiyor, sosyal medya aristolardan geçilmiyor, sosyal medya her kişinin kendi dünyasını kurabildiği tek kalan yer oldu.


Sosyal Medya bir hastalık mıdır?

Bizler kitapların büyüsünü unuttuk, onun yerine facebook büyüsüne kapıldık. Bizler dergilerin kapaklarını yitirdik, onun yerine instagram bulduk.


Gitti, İlk Giden O Oldu

Zalim içimizde şeytan ta kendimizdir öldürdüğümüz her güne her ana karşı acı hissetmeden hatırlamadan dönüp bakmadan ileri bir adım daha atarak.Bal FM